Wymieniając tradycyjny dysk talerzowy na dysk SSD niewątpliwie odczujemy znaczne przyśpieszenie operacji dyskowych. System OS X można dodatkowo zoptymalizować pod kątem dysków SSD co nie tylko jeszcze bardziej poprawi komfort pracy ale co i nie mniej ważne przedłuży żywotność naszego dysku.
Aby dostosować nasz system do pracy z dyskiem SSD, należy wykonać kilka nieskomplikowanych operacji.
Większość czynności wykonamy w trybie tekstowym w konsoli systemowej.
WYŁĄCZENIE HIBERNACJI
Po wpisaniu tego polecenia w konsoli zostanie wyłączona hibernacja systemu, dzięki temu nie będzie robiony zrzut pamięci RAM na nasz dysk. Za każdym razem kiedy usypialiśmy nasz komputer np. z 8GB RAM, to naszym dysku robiony jest zrzut tej pamięci. Prawdopodobnie tylko część danych jest zapisywana i poddawana kompresji ale to i tak jakaś pewnie nie mała porcja danych będzie drenowała nasz dysk. Dodatkowo oszczędzamy miejsce na dysku. Po wyłączeniu hibernacji usuwamy plik z obrazem pamięci:
Niestety podczas restartu systemu plik sleepimage jest automatycznie tworzony ( w moim przypadku tworzy 2GB plik / chociaż moja pamięć RAM wynosi 16GB ) Następnie aby plik sleepimage nie był tworzony automatycznie po restarcie systemu należy wykonać poniższe czynności.
# sudo rm /var/vm/sleepimage # sudo touch /var/vm/sleepimage # sudo chflags uchg /var/vm/sleepimage
USTAWIENIE NOATIME
Czym jest noatime ? Otóż w systemach unixowych i ich pochodnych jak os x system podczas każda operacja na pliku jest rejestrowana przez znacznik czasu dla poszczególnych operacji: zapis, odczyt, modyfikacja etc. Wyłączenie NOATIME spowoduje, że system nie będzie aktualizował znacznika czasu dla pliku kiedy będzie otwierany/odczytywany.
Aby wyłączyć NOATIME tworzymy plik „com.nullvision.noatime.plist” w katalogu:
/Library/LaunchDaemons/
Jego zawartość jest następująca:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> <plist version="1.0"> <dict> <key>Label</key> <string>com.nullvision.noatime</string> <key>ProgramArguments</key> <array> <string>mount</string> <string>-vuwo</string> <string>noatime</string> <string>/</string> </array> <key>RunAtLoad</key> <true/> </dict> </plist>
Ustawiamy prawa dostępu do nowo utworzonego pliku:
Po zrestartowaniu komputera, sprawdzamy w terminalu/konsoli czy operacja przebiegła prawidłowo:
Jeśli w komunikacie zwrotnym dostajemy informacje o właściwościach dysku i mamy tam znacznik noatime to znaczy, że operacja zakończyła się sukcesem 🙂
/dev/disk0s2 on / (hfs, local, noatime)
WYŁĄCZENIE SUDDEN MOTION SENSOR
Jeśli w twoim komputerze jest tylko dysk SSD to nie ma sensu też aby była włączona opcja zabezpieczająca dysk talerzowy przed wibracjami czy upadkiem:
Jeśli jednak w twoim komputerze jest choć jeden dysk talerzowy, to nic dokonuj żadnych zmian, gdyż ustawienie działa globalnie na wszystkie dyski.
WYŁĄCZENIE JOURNALING
Musimy oczywiście podać nazwę naszego dysku w którym ma być wyłączony journaling.
Z wyłączeniem Journalingu należy być ostrożnym. W przypadku systemu pliku HFS+ brak Journalingu może zwiększyć prawdpodobieństwo uszkodzenia plików.
WYŁĄCZENIE TWORZENIA LOKALNYCH KOPII ZAPASOWYCH TIME MACHINE
Aby system nie tworzył na dysku systemowej lokalnej kopii, należy wykonać poniższe polecenie:
# sudo tmutil enablelocal
A kopie zapasowe trzymać na zewnętrznym dysku/serwerze wykorzystując TimeMachine lub konsolowy rsync tworząc kopie przyrostowe.
WŁACZENIE TRIM
Możliwość włączenia TRIM dla dysków nie wspieranych przez Apple wykonujemy za pomocą poniższego polecenia:
# sudo trimforce enable
RAMDYSK
Aby zaoszczędzić zapisu tymczasowych plików Cache i TMP bardzo dobrym rozwiązaniem jest utworzenie RAMDYSKu – czyli wirtualnego dysku, który wykorzystuje szybką pamięć RAM.
Więcej o tworzeniu ramdysku poniżej:
RamDysk OSX MacOS
Przenoszenie Cache do Ramdysku OSX MacOS
Testowane na systemach OS X: Lion, Mountain Lion, Mavericks, El Capitan, MacOS.