Instalacja Xubuntu na VirtualBox i problem z rozdzielczością

Jeśli instalujemy jakąkolwiek dystrybucje Linuxa w środowisku wirtualnej maszyny za pośrednictwem programu VirtualBox, po instalacji pojawia się problem ze zmianą rozdzielczości. Zaraz po instalacji rozdzielczość w naszym środowisku graficznym jest ustalana na dość niską np. 640×480 lub 800×600. Co gorsze, również w opcjach ustawień zmiany rozdzielczości nie możemy jej zwiększyć na natywną dla naszego ekranu.

Problem spowodowany jest tym, iż karta graficzna, którą emuluje VirtualBox nie posiada sterowników w niektórych dystrybucjach linuksa. Dla przykładu w Linux Xubuntu czy Lubuntu maksymalną dostępną rozdzielczością z uwagi na brak sterowników grafiki będzie odpowiadała wartościom: 640×480 lub 800×600.
Ale już w dystrybucji Mint czy Ubuntu sterowniki te są dostępne domyślnie w wersji instalacyjnej systemu. A przynajmniej powinny takowe być dostępne 🙂

Rozwiązanie problemu na szczęście jest dość trywialne. Należy po instalacji systemu na VM zainstalować pakiet: Guest Additions.
Tak jak pokazuje poniższy screenshot, opcja ta jest dostępna po uruchomieniu zainstalowanego systemu w wirtualnej maszynie. Kliknięcie spowoduje zamountowanie obrazu z pakietem, gdyż jest to obraz iso dla wirtualnego napędu CD-ROM.

VirtualBox

VirtualBox

Następnie uruchamiamy skrypt instalacyjny w konsoli:

cd /media/__USER__/VBOXADDITIONS_4.3.26_98988
sudo sh ./VBoxLinuxAdditions.run

Gdzie __USER__ to oczywiście nazwa użytkownika.
Tak więc rozwiązanie problemu z małą rozdzielczością po zainstalowaniu systemu Linux jest dość proste.
Poniżej można zobaczyć całość procesu instalacji systemu na VirtualBoxie wraz z instalacją Guest Additions.

Instalacja Xubuntu + Guest Additions

Na filmie zaprezentowany jest cały proces instalacji systemu Linux Xubuntu na wirtualnej maszynie VirtualBox ( host: OS X ).
W prezentacji wykorzystany został VirtualBox dla systemu OS X ( komputery Apple Macintosh ). Oczywiście zarówno na Linuxie czy Windowsie proces będzie wyglądał tak samo.



Podsumowanie

Jak widać na załączonej prezentacji filmowej w końcowym fragmencie, to lajtowe wersje Ubuntu ( Xubuntu / Lubuntu ) mają nieco mniejsze wymagania co do pamięci RAM. Co oczywiście wynika z zastosowania „lajtowych” wersji środowisk graficznych, odpowiednio: Xface i LXDE. Lubuntu jest nieco mniej zasobożerne od Xubuntu a więc responsywność jest nieco większa, kosztem mniejszej ilości graficznych „wodotrysków”. Tak więc obie dystrybucje bardzo dobrze nadają się do instalacji na wirtualnej maszynie – nie musimy zabierać fizycznej maszynie zbyt dużo pamięci RAM. Jeśli chodzi o „pełnoprawne” dystrybucje czyli Ubuntu lub Mint to rozsądne minimum jeśli chodzi o pamięć RAM to: 1GB.

Dodaj komentarz