Midnight Commander OS X – skróty klawiszowe

Midnight Commander to wieloplatformowy tekstowy menadżer plików działający w konsoli systemu. Jest bardzo podobny do kultowego niegdyś programu dla systemu MS-DOS Norton Commander, na którym wzorowali się także twórcy programu Total Commander dla systemu Windows. Instalacja na systemie OS X jest trywialna, wymagany jest tylko pakiet macports. Opis instalacji został opisany przeze mnie w odrębnym wpisie – wpisz w wyszukiwarkę mor.pl frazę: „instalacja macports”. Tam też jest podany przykład instalacji Midnight Commandera.

Midnight Commander

Przydatne skróty klawiszowe

Skrót Opis
F9 wejście na górny pasek menu
Ctrl+T podświetlenie ( zaznaczenie ) pliku / plików, wcisnięcie po raz drugi powoduje „odznaczenie"
Ctrl+S przeszukiwanie pod kątem nazw plików
Esc+? zaawansowane przeszukiwanie plików lub zawartości plików ( możliwość korzystania z RegExp )
Esc+H pokazuje historię operacji

UWAGA ( problem z klawiszami funkcyjnymi ): Na dole znajduje się pasek z często używanymi funkcjami do których odwołujemy się poprzez klawisze funkcyjne, np.: podgląd pliku F3, edycja pliku F4, kopiowanie F5 etc. W przypadku laptopów Apple i innych producentów, przyciski funkcyjne mają predefiowane własne funkcje ( w zasadzie na każdym systemie OS X, Linux czy Windows ). Tak więc aby korzystać z klawiszy funkcyjnych pod kątem Midnight Commandera należy używać kombinacji klawiszy np.: FN + F5

Zdalne kopiowanie plików pomiędzy serwerami FTP

Wybieramy w górnym pasku opcje dla LEWEGO lub PRAWEGO okna, znajduje się tam opcja FTP link
Aby zalogować się na nasz FTP wpisujemy login, hasło i nazwę hosta wg odpowiedniego wzorca:

login:hasło@host.com

Jeśli chcemy aby pliki kopiowały się po wylogowaniu z serwera, należy skorzystać z polecenia „screen”, które spowoduje, że kopiowanie będzie się wykonywało w tle. Wylogowanie z serwera nie spowoduje zakończenia procesu kopiowania !

Dodaj komentarz